REDD

A REDD az „erdőirtásból és az erdőpusztulásból származó kibocsátások csökkentése” kifejezés angol nyelvű változatából (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation) alkotott betűszó.[1] A REDD eljárások és mechanizmusok egész sorozatát jelenti, melyeknek feladata piaci és anyagi ösztönzők alkalmazása az erdőirtásból és az erdők pusztulásából származó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében. Az eredeti célkitűzés az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, ugyanakkor járulékos haszna a biodiverzitás megőrzése és a szegénység elleni küzdelem segítése.[2] A REDD kvóták lehetőséget nyújtanak a fejlett országokból származó forrásoknak a fejlődő országokban, az erdőirtások megakadályozása érdekében történő felhasználására.

„Az erdőirtásból és az erdőpusztulásból származó kibocsátások csökkentése” kifejezésben szereplő két esemény között fontos a különbségtétel. Megkülönböztetésük a REDD mechanizmusban történő vizsgálatuk szempontjából fontos. Az erdőirtás az erdő végleges megszüntetésével jár. Az erdőpusztulás az erdővel borított területek negatív változását jelenti, mely azoknak termékenységét korlátozza.

Az utóbbi években a becslések az erdőirtást és az erdők pusztulását tették felelőssé az üvegházhatású gázok kibocsátásának 20-25%-áért, ez az érték magasabb, mint amit a közlekedési ágazat okoz.[3] A legutóbbi kutatások szerint az erdőirtás, az erdőpusztulás és a tőzegtelepek együttes kibocsátása mintegy 15%-kal járul hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásához, körülbelül annyival, mint a közlekedési ágazat.[4] Még ezeknek az új adatoknak a tükrében is, egyre inkább elfogadottá válik az az álláspont, mely szerint a globális felmelegedés mérséklése nem lehetséges az erdők védelmének nemzetközi rendszerbe foglalása nélkül. Így a REDD a kiotói jegyzőkönyv utódjaként a jövőben várhatóan fontos szerepet játszik.[5]

  1. Bali Delegates Agree to Support Forests-For-Climate (REDD), 2007. december 17. (Hozzáférés: 2009. november 23.)
  2. Varghese, Paul. „An Overview of REDD, REDD Plus and REDD Readiness”, 2009. augusztus 1.. [2010. július 14-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2009. november 23.) 
  3. Myers, Erin C. (2007. Dec). „Policies to Reduce Emissions from Deforestation and Degradation (REDD) in Tropical Forests” (PDF). Resources Magazine, 7. o. [2009. november 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. november 24.)  
  4. G.R van der Werf, D. C. Morton, R. S. DeFries, J. G. J. Olivier, P. S. Kasibhatla, R. B. Jackson, G. J. Collatz and J. T. Randerson (2009. Nov). „CO2 emissions from forest loss”. Nature Geoscience, 737-738. o. (Hozzáférés: 2009. december 15.)  
  5. Butler, Rhett (2009. Aug). „Big REDD”. Washington Monthly 41, 2. o.  

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search